pondělí 23. února 2009

Anakreón- Zlomky z díla - nejstarší řecká lyrika

Anakreón byla sbírka starořecké lyriky, která se později začala nazývat Anakreónská. Má tři základní tématické okruhy: 1. Oslava mládí, lásky a životních radostí ( básně zvané erotika)
2. Pijácké písně zpívané při sympoziu (sympotika)
3. posměšné ironické básně, útočné narážky ( skoptika)

Všechny básně jsou lyrické, psané v písňové formě. Je zde hlavně chvála vína, idylických krásných žen, výzva k milostným hrám. Některé básně představují lyriku monodickou- jednohlasý sólový zpěv za doprovodu lyry, některé jsou elegiemi ( nejen žalozpěvy, ale spíše nostalgický pocit nad ztraceným mládím), některé básně jsou jamby. Vyskytují se tu i vážné básně, např. proti válce.

Ve všech básních je znát autorova snaha vyjádřit a ztvárnit vlastní pocity, pobavit společnost.

Příklady básní:

Báseň obsahující pijáctví: Hle, černá země pije
a z té zas pijí stromy
a moře pije z řeky
a z moře slunce pije
a ze slunce zas měsíc.
Proč chcete tedy mně jen,
mně zabraňovat v pití?...

Báseň milostná: Na to, co mám rád
..... Popíjet však při barbitu
s pannami a milovat
jejich krásu až do úsvitu,
to je život, to mám rád

Báseň vážná: Na radost v míru
Dejte mi Homérovu lyru
beze strun války. Chci dovádět v míru.
Poháry rychle noste mi.....

Do dnešní doby se zachoval jenom zlomek rozsáhlého díla ( celkem to bylo 5 knich, dochovali se jenom 3), ale přesto dalo základ antické i novodobé anakreontice. Jsou psány většinou v civilním stylu - bez patosu, tvoří protiklad k " Hrdinským zpěvům"- např. jedna báseň je o zbabělosti bojovníka a záchraně jeho holého života.. Básník se stylizuje do podoby staršího člověka oslavujícího a užívajícího si radostí života, proto je zde i místy nostalgický pocit právě z konce života. Básně mají lehký, hravý tón, jsou zde obsaženy vtipné hry se slovy.

Dílo mělo vliv na básníky helénistického období, pak na středověkou pijáckou poezii pol. 16. století, dále na poezii renesanční a nejvíce na galantní rokokovou lyriku, u nás vliv na počátky obrozenecké poezie - Thám, Puchmajer, Hněvkovský aj.

Žádné komentáře:

Okomentovat